Choď na obsah Choď na menu
 


Táto kniha Vám pomôže lepšie pochopiť jedinečné čarovné tvory, ktoré muklovia pokladajú za tvory z rozprávok o princeznách. Ukážem Vám ich kostru a anatómiu, zoznámim vás s predstaviteľmi a ich nebezpečnými zbraňami. Začítajte sa do knihy Drakológia, kde sa dozviete "potrebné informácie" o drakoch všetkých kútov sveta.

 

 

Čo vieme o drakoch?

Pred niekoľkými storočiami by sme sa aj my, čarodejníci, snáď pýtali, či draci vôbec existujú. Je možné aby niečo tak veľké a záhadné obývalo našu planétu? Áno je, vedci to dokázali na základe archeologických vykopávok, je však smutné, že vieru v ich existenciu majú iba čarodejníci.
Prvá skutočná stopa existencie drakov bola v roku 1784, kedy sa objavil doposiaľ neznámy praveký tvor, ktorý nebol väčší ako holub, no vták to nebol. Pterodaktyl - prvá skutočná stopa.
Drak je najväčší známy lietajúci tvor na našej Zemi. K udržaniu jeho váhy vo vzduchu musí byť jeho telesná stavba odlišná od ostatných plazov, i keď mnoho čarodejníkov či muklov ich za nich považujú.
Základnú otázku, ktorú si kladú aj čarodejníci je fakt, ako mohli draci tak dlho prežiť, veď výskumy dokazujú, že prvýkrát obývali Zem pred viac ako 65 miliónmi rokov. Na túto otázku zatiaľ nikto nezískal odpoveď, vedci sa môžu iba domnievať a vytvárať nové teórie, ten čarodejník, ktorý by skutočnú pravdu zistil, pravdepodobne, by sa stal nositeľom Merlinovho rádu.

 

 

Pozrieme sa trošku bližšie?

Povedali sme si podstatu o drakoch, v tejto "kapitolke" si ukážeme vnútornú stavbu týchto statných fantastických tvorov.
Začneme
kostrou, ako vidíte na obrázku (klikneme na základné slovíčko), určite sa realita nijako nelíši vašej predstave, drak je skutočný žijúci tvor z kostí.
Ani jeho anatómiu si nebudeme rozoberať, môžem Vám poskytnúť akurát všeobecný pohľad do útrob draka, takže nech sa páči
anatómia draka. Na obrázku je znázornený trošku menší drak, no obsah má každý drak rovnaký, malý či veľký.

 

 

Zachovanie potomstva

Tak ako každý žijúci tvor, aj drak má pud, ktorým sa snaží zabezpečiť potomstvo. Ako sa môžu také veľké zvery páriť? Určite každý z vás vie, že draci sú gonochoristi - teda opačného pohlavia. Je však veľmi obtiažné zistiť, či je drak samec alebo samica, spoznáme to podľa sfarbenia jednotlivých rás. Draci znášajú vajcia podobne ako aj vtáky či iné plazy. Zachovanie potomstva prebieha vo vzduchu, kde sa dvaja draci spária a z toho vzniká potomstvo . Na prvý pohľad by sa ich párenie zdalo obtiažné, no pre draky to nie je žiaden problém. Každá samička potom starostlivo vyberá svoje miesto, kam privedie na svet svoje mláďatká ( samica môže za rok priviesť na svet 2 - 4 mláďatá). Keďže poznáme viacej druhov drakov, o ktorých si povieme za okamih, je jasné, že každý druh si hľadá miesto, kde sú pre jeho druh najlepšie prírodné podmienky.

 

 

Aké druhy zijú medzi nami?

Nie veľa ľudí vie, koľko druhov drakov žije na našej Zemi, možno to nevieme ani my, v každom prípade vieme o celkom peknom počte druhov. Drakov zadeľujeme do 2 základných kmeňov: 

 

1.) LIETAJÚCI DRACI
2.) VODNÍ DRACI

 

 

 

LIETAJÚCI DRACI

Do tohoto kmeňa patrí väčšina žijúcich drakov na svete. Keďže je ich úctihodné množstvo, vedci drakov zaradili do tried, tu sa nachádzajú draci so spoločnými životnými podmienkami a spoločnými znakmi.
Možno by som mohla podotknúť, že medzi lietajúcich drakov patrí aj skupinka drakov žijúcich na zemi, tým, ktorým sa nevyvinuli dostatočne silné krídla na let, no vo vode by neprežili, z tohoto dôvodu sú priradené k lietajúcim drakom, ale je to malé množstvo drakov.
Hmotnosť a výška sa pohybujú v rôznych cifrách, niektorých drakov môžeme vážiť na stovky kilogramov alebo na tonu. Výška sa pohybuje taktiež rôzne, no rozpätie krídel môže byť aj 16 metrov!
Telo im môžu pokrývať šupiny, srsť ale aj perie. Je to podľa podmienok, v ktorých daný druh draka žije. Niektoré draky dokonca majú svoje mohutné telo ozdobené rôznymi vecičkami podobnými hrebeňom, ostnáčom či rohom. Tieto kožné útvary tam nevznikli len tak, ich úlohou je chrániť telo draka pred nebezpečenstvom, aj keď sa ťažko hovorí o tom, kto by napadol tak veľkého tvora ako je drak.

 

 

TRIEDY A OBRÁZKY DRAKOV

Modrý drak - ako vidíte na obrázku, telo je pokryté modrými šupinami. Títo draci sa najčastejšie nachádzajú v extrémnejších prírodných podmienkach ako sú zasnežené vrcholce hôr alebo zimné dediny. Na obrázku môžete vidieť veľkosť dospelého modrého draka v porovnaní s veľkosťou dospelého človeka. Dole je mláďa a naľavo samica so samcom. Každý vie, že drak chrlí oheň, modrý draci však nechrlia oheň ale mráz, súvisí to s faktom, že žijú vysoko v zasnežených pohoriach krajín.

 

Biely drak - tieto druhy drakov patria spolu s modrými drakmi takmer do jednej triedy, spoločné majú to, že žijú v tých istých prírodných podmienkach a namiesto ohňa chŕlia chlad. Táto trieda patrí k najmierumilovnejším snežným drakom, preto sa stávajú veľmi obľúbenými domácimi miláčikmi extrémistov, no aj tak, netreba podceňovať ich schopnosti.

 

Strieborný drak - hoci sa táto trieda v mnohom podobá jeho dvom predchodcom, má s nimi spoločné iba živobytie. Tieto draky sú na zozname magicekej ochrany tvorov, pretože sa vyskytujú pomerne málo a aj to v extrémnych podmienkach. Strieborný draci sú veľmi významni kvôli svojím strieborným šupinám, preto boli v minulosti chytaní do zajatia a následne zabití. Je to sice neuveritľné, no dračie šupiny mali takú cenú na čiernom trhu, že to početným skupinkám stálo za to. Žijú jedine na Antarktíde a narozdiel od modrých a bielych drakoch sú pomerne dosť krvilačný, no neubránia sa kliadbe Impervius, čím boli chytaní.

 

Bronzový drak - v mladom veku má mláďa šupiny farby bronzovej, no v dospelosti sa farba mení na strieborno-modrú, ako máte možnosť vidieť aj na obrázku. Dôsledkom toho sa bronzové draky sťahujú a tak môžeme vyhlásiť, že na svete existuje jediný jeden druh sťahovavých drakov. Najčastejšie sa nachádzajú vysoko v lesoch, hlavne v ihličnatých. Taktiež nepatria k nebezpečným krvilačným drakom, no po rozrušení dokážu napadnúť nevinnú obeť.

 

Čierny drak - tak tu máme výnimku v triedach drakov, totiž títo draci sú schopní aj lietať, hoci ak si pozorne prezriete obrázok, zistíte, že ich krídla sú veľmi tenké a náchylné k akémukoľvek dotyku, preto zriedkakedy lietajú po oblohe a radšej lozia po zemi. Nájsť ich môžeme v zabudnutých močiaroch, nežijú vo vode, iba pri nej, neboli im vytvorené podmienky na život pod vodou, no jeho vzdialený predchodca, taktiež čierny drak, žije vo vode, no o tom sa dozvieme neskôr. Ich dych je veľmi nebezpečný, totiž namiesto ohňa chŕlia zelenú kyselinu, ktorá rozleptáva aj najodolnejšiu kožu.


Červený drak - červený drak patrí medzi najväčších drakov žijúcich na našej zemi. Z obrázku možno zistiť, že červený draci žijú v teplých krajoch, najčastejšie na vyhasnutých sopkách, kde si stavajú neuveriteľné veľké hniezda, pre svoje potomstvo. Patria taktiež medzi nebezpečný druh drakov, títo draci strážia zabudnuté staré mesta plné pokladov. Taktiež je veľmi zaujímavý fakt, že ich šupiny sa postupne sa menia na srsť a menia taktiež aj farbu, zo sýtej červenej na slabo hnedú. Červený drak chrlí oheň.

Zlatý drak - veľmi blízky príbuzný drakovi červenému, vo všetkom sú si podobný, jedine vo farbe srsti a tvarom lebky, taktiež vyrastajúcim dlhým fúzom, ktoré slúžia na odstrašenie iného draka alebo väčšieho nepriateľa. Možno taký väčší rozdiel je v tom, že títo draci nežijú na vyhasnutých sopkach ale na vrcholoch veľkých hôr, teda v jaskyniach, kde si hĺbia tunele mohutnými drápmi. Okrem ohňa dokáže vychŕliť aj oblak zlatého prachu, tento prach je veľmi cenný a hlavne drahý.

 

Medený drak - je stvorený na život vo vzduchu, vďaka rozpätiu krídel sa vo vzduchu pohybuje ako ryba vo vode, nečujne a ľahko. Patrí medzi tých menších dráčikov, pretože dosahuje výšku o niečo vyššiu ako človek. Hojne rozmnožený hlavne v strednej Európe a Peru.

 

Zelený drak - najpočetnejší druh drakov, najčastejšie vyskytujúci sa v Irsku a vo Wales, preto ho mnoho z nás pozná pod názvom Welšský zelený drak. Pomerne mierumilovný druh drakov, no nepozornosť môže mať zlé následky, pretože nemusí chcieť zaútočiť, no jeho dych môže spôsobiť smrť. Namiesto chŕlenia ohňa chŕli oblak jedovatého plynu.

Draci, ktorým sa nevyvinuli dostatočne silné krídla alebo dokonca nemajú žiadne, sa nazývajú všeobecne ako Landdragon, čiže draci žijúci na súši. Namiesto krídel sa im však vyvinuli veľmi silné drápky, ktoré im slúžia na bezpečné zachytávanie sa na skalách, vďaka tomu ich najčastejšie môžeme násť na vrcholoch tých najnebezpečnejších hôr sveta (obrázoček). Patrí k nim napríklad čierny drak, ale aj iné druhy. Títo draci sú znamí tým, že chránia zámky a kaštiele, veľmi veľa sa toho popísalo aj v rozprávkach. Drak sediaci pred vchodom do komnaty krásnej princeznej či drak sediace na hŕbe zlata. 

 

 

Umenie a klenoty…

Drak je veľký milovník umenia, obzvlášť miluje zlato, striebro a hory klenotov. Preto niekedy rozprávky neklamú a pre zmenu je pravda, že sa válajú v hromade pokladov, ležia na samete a hodvábe a hovia si svoj prepychový život. Legendy vravia, že drak má svoj poklad prečítaný ako dlaň, takže aj najmenší prstienok, ktorý zmizne z jeho pokladu, zistí ihneď a bude ho hľadať, dokým ho nenájde. Vie byť veľmi agresívny, keď ho neprajník vyruší blízko jeho teritória, preto si ho aj veľmi bohatí ľudia kupujú na stráženie ich zlata, lenže, často zabúdajú na jeho povesť milovníka pokladov, čo sa preukazuje tým, že ani majiteľa nechce pustiť k svojmu pokladu.

 

 

Draci a ľudstvo

Nikdy v dejinách neboli draci a ľudské bytosti schopní žiť bok po boku. Ľudská túžba po moci nebola schopná pochopiť fakt, že na svete môže existovať tvor, ktorý je šikovnejší a silnejší ako človek a s tým sa ľudia nechceli zmieriť následkom čoho vyvolávali vojny a krajiny tak krvácali pod neúprosnými ranami pýchy, moci a túžby.
Dračí vládcovia nerozumeli mužskej pýche a preto sa pobrali a ustúpili, skrýli sa do tajných kútov sveta a ďalej rozrastali svoju už dosť veľkú inteligenciu. Len pár ľudí sa snažilo pochopiť myslenie drakov, chceli sa o nich dozvedieť čo najviac, boli odhodlaní zistiť čo sa dá aj za cenu života, teraz môžeme povedať, že sa im to podarilo. Prvý muž, ktorý sa o to pokúsil,
Boletus Calopus Oxydabile , môžeme čestne vyhlásiť, že tento muž sa drakom dokonale rozumel a bol ich všemocným ochrancom v čarodejníckom aj muklovskom svete.
Pýtame sa, čo by sa stalo, keby sa ľudia, tí zaslepenci, dozvedia, že draci existujú, prijali by ten fakt, alebo by zorganizovali skupinky ako za čias inkvizície a honby na čarodejnice? Porozmýšľajme.

 

Tí, ktorých poznáme my

Každý z týchto drakov patrí do skupiny, ktoré sme si charakterizovali.

Uhorský chvostorožec - pochádza z Maďarska, naši zahraničný priatelia ho poznájú pod menom Hungarian Horntail. Hebridského čierneho draka spoznáme podľa charakteristických čiernych šupín, bronzového rohu a špicatého chvostu, farba očí je žltá. Rev pripomína jačanie alebo pišťanie. Živý sa ovcami, kozami, capmi ale aj ľuďmi. Vajce hebridského čierneho draka je cementovej farby.


Čínsky ohnivák - pochádza z Číny, zahraniční čarodejníci ho poznajú pod menom Chinese Fireball a v Číne ako Liondragon. Žije na vrchocholoch hôr a jeho charakteristickým znakom sú šarlátovočervené šupiny, ktoré porkývajú celý jeho trup, veľmi výrazne sú jeho oči. Živý sa prasatami a ľuďmi. Vajcia majú ostré červené škvrny na zlatom podklade.


Welšský zelený - názov pochádza z oblasti, kde žije, teda vo Wales, v zahraničí ho poznajú ako Common Welsch Green dragon. Tohoto draka spoznáte veľmi ľahko, pretože je celý dozelena. Živý sa iba ovcami. Jeho vajce je kombinovaný hnedou farbou so zelenou.


Švédsky krátkonosý
- žije v Švédsku a tam ho volajú aj Swedish Short-Snout. Žije v odľahlách areáloch neprístupných vrchov. Jeho šupiny sú sfarbené do strieborno-modra a jeho plameň má farbu briliantovej modrej.


Ukrajinský železnobrucháč
- po druhoch červených a zlatých drakov patrí medzi najväčšie draky na zemi, žije na Ukrajine, jeho iný názov je Ukrainian Ironbelly. Môže vážiť až šesť ton, jeho vzhľad pripomína Welšského zeleného draka, preto si ich často mýlia, no rozlíšime ich podľa výšky a taktiež podľa sfarbenia vajca - železnobrucháč má vajcia krvavočervené.


Peruánsky zmijozub
- tento drak patrí medzi medených drakov o ktorých sme sa dozvedeli predtým. Žije v strednej Európe ale taktiež v Peru je hojne rozmnožený. Jeho telo pokrývajú šupiny medenej farby na konci zakončenej špicatým oranžovo - žltým chvostom. Má jedovaté tesáky - zuby, ktorými si loví korisť, najčastejšie capov, kozy, kravy no niekedy aj ľudí.


Hebridský čierny
- žije na ostrov, tmavý veľký drak, patrí medzi čiernych drakov, zahraničný priatelia ho volajú Hebridean Black. Najviac zaujmú jeho oči, ktoré bývajú sfarbené do fialova, ale nájdu sa aj jedinci (ako na obrázku), ktorý majú výrazné zelené oči. Živý sa jeleňmi a veľkými psami.


Antipod opálovooký - jediný z bielych drakov, ktorý nežije v snežných zimných podmienkach, totiž patrí do tejto skupiny pre jeho sfarbenie na bielo-strieborno, no žije v Oceánii a na Novom Zélande. Je mierumilovný a preto žije poväčšine v dedinách blízko domov čarodejníkov. Jeho vajcia sú slabo šedé a živý sa ovcami.


Nórsky ostnáč - žije v Nórsku konkrétne na vrcholoch hôr, volajú ho aj Norwegian Ridgeback. Na hlave majú čierny hrebeň, sú sfarbený do tmavo šeda až čierna. Ich vajcia sú tmavé a keď sa malý drak narodí sprevádza ho hlboký nádych ohňa. Žerie malé cicavce a malé vodné živočíchy.


Rumunský dlhorožec - žije v Rumunsku, Transylvania, je sfarbený do tmavo zelena, no na obrázku je sfarbený do zlato-červena a to preto, lebo niektoré draky sa môžu narodiť s poruchami pigmentu, inak patrí do druhu zelených drakov. Je charakteristický dlhými lesklými rohmi.

 

 

Mapa drakov na celom svete

 

 

Čierny trh

Veci, ktoré sú predajom na čiernom trhu a kupujú sa za nehorázne galeóny sú častokrát zakázané ministerstvom mágie. Je to tak aj v prípade drakov, ktorí sú dnes chránenými tvormi.

 

Najčastejšie sa na čiernom trhu nachádzajú :

DRAČIA KRV - veľmi významná pri používaní do rôznych elixírov ( Albus Dumbledore opísal 12 využití dračej krvi)
DRAČIA PEČEŇ - nie je zakázaná, no pri určitých druhov rozhodne áno, poväčšine ich kupujú staré bosorky
DRAČIE SRDCE - sa najčastejšie používa ako prísada do prútikov, čarodejníci, ktorý tento orgán potrebujú, musia mať povolenie od MM.
DRAČÍ ROH - veľmi známy čierny prostriedok a to hlavne rozdrvený,
vtedy má najväčšiu moc
DRAČIE VAJCIA - sú taktiež veľmi známe na čiernom trhu, nitko nevie, čo z nich mágovia robia, vždy zanechajú iba škrupinu, sú veľmi chránené, všetky
DRAČÍ TRUS - dračí hnoj nie je zakázaný, je to veľmi dobrý hnoj na hnojenie čarovných rastlín, používajú to hlavne na hodinách herbológie.

 

VODNÍ DRACI 

Hoci som v predchádzajúcej kapitole písala, že lietajúci draci (druh červených drakov ) sú najväčší žijúci druh na zemi, kráľmi vodnej hladiny a morského sveta sú jednoznačne vodní draci. Dosahujú obrovských rozmerov, v ich dĺžke im snáď mohol konkurovať ešte jeden obávaný vodný tvor - krakatica. Vodní draci žijú hlboko vo vodnom prostredí (oceán, more, jazerá), no najčastejšie sa nachádzajú v oceánoch, kde spôsobovali ťažkosti hlavne rybárom či veľkým lodiam. Je však veľmi obtiažné zistiť potvrdenia o existencii vodných drakoch, pretože ľudia, ktorí sa s obávanými tvormi stretnú, buď neprežijú alebo utrpia šok čím sa pomätú a tárajú dve na tri, potom je ťažké zistiť, čo je pravda a čo lož. Čarodejnícki odborníci však, tak ako väčšina čarodejníkov, verí, že tieto morské tvory určite existujú, dokonca to potvrdzujú niektoré zábery z čarodejníckych fotoaparátov, no z ochranárskych aj bezpečnostných dôvodov tieto informácie držia utajené pre muklovský svet.

Rozlišujeme dva druhy vodných drakov a to tých, ktorí majú krídla a tí, ktorí krídla nemajú. Tí, ktorí nemajú krídla sú obratnejší vo vodnej hladine a dlhodobší pobyt na vzduchu im škodí, preto sa cítia lepšie hlboko na dne vôd, najčastejšie sú to príšery, ktoré sfilmovali dokonca aj muklovia a vravia im Loch Ness . Títo draci strážia vraky lodí a ich tajomstvá nechávajú uchované hlboko pod vodnou hladinou nedostupnou pre ľudskú ruku. Nie sú však krvilačný, nežerú ľudí, no stávajú sa aj prípady, že sa človek alebo iná bytosť stali obeťou "Loch Ness" . Živa sa prevažne väčšími rybami no neodolajú ani zdravým riasám.

Draci, ktorí majú krídla, no na súši by nevydržali dlho taktiež žijú pod vodnou hladinou, no narozdiel od "Loch Ness" sa musia chodiť nadychovať omnoho častejšie. Títo draci žijú v dierach alebo jaskyniach veľkých útesoch, kde majú dostatok vody aj vzduchu, takže túto kombináciu výborne využívajú. Títo draci sú takžieť milovníkmi klenotov ako ich však získať? Drak je inteligentný tvor a svoj poklad si vydobije najčastejšie na mori, teda plávajúca loď a plno bohatstva na nej - útok . Títo vodní draci sú omnoho agresívnejší ako "Loch Ness" o čom svedčí aj útok na ozbrojené lode. Živa sa všetkým čo ulovia a nepohrdnú ani ľuďmi.

 

Registrácia - Šikmá ulička - Zoznamy - Prízemie - 1. poschodie - 2. poschodie - Knižnica - 3. poschodie - Rokville - Okolie - Autorský zákon

© Copyright 2008 by skola-rokfort.estranky.sk