- RPG -

Hra na hrdinov alebo rolová hra (zriedkavo hra s hraním rolí; ang. Role Playing Game, skr. RPG) je typ spoločenskej hry, pri ktorej sa hráči vžívajú do úloh imaginárnych osôb, alebo postáv, umiestnených do fiktívneho, alebo historického prostredia a snažia sa ako tieto postavy konať.

Daná postava môže, ale nemusí predstavovať virtuálnu reprezentáciu hráča a hra umožňuje zdokonaľovanie schopností tejto postavy a jej rozvoj (hráč predstavuje určitú rolu). Zmyslom hry na hrdinov je vytvoriť pre hráčov umelý (neskutočný/virtuálny) svet, v ktorom môžu získať neskutočné schopnosti a zažiť neskutočné dobrodružstvá.

Slovenský preklad v podobe „hra na hrdinov“ je v porovnaní s anglickým „role playing game“ (doslova hra s hraním rolí/rolovohrová hra) zavádzajúci, pretože nemusí ísť o „hrdinov“, ale podľa témy hry môže ísť o fantastické postavy (rytier, čarodejník, zlodej, démon, atď.), vedecko-fantastické postavy (robot, android, mimozemšťan, atď.) alebo iné postavy. Môže ísť aj o vyslovene nehrdinské povolania, napr. obuvník, záhradník, správca.

HRANIE RPG

Akcia sa píše do hviezdičiek ** (hviezdička pred začiatok akcie, hviezdička za koniec akcie), priama reč sa píše ako normálny text. (podčiarknuté časti sú akcia)

Príklad 1:

*vošla do Veľkej siene a zamávala ľuďom* Dobrý deň!

Príklad 2:

*sadne si do kresla zmorená únavou* Môže mi niekto podať vodu? *oprie sa o operadlo a sťažka dýcha*

Nevyslovené myšlienky sa píšu spolu s akciou, ale odlišujú sa kurzívou (šikmým písmom)

Príklad 3:

Nech sa páči, vypi to! *so škodoradostným úsmevom podáva spolužiakovi modrý elixír a v duchu sa smeje. Tak a teraz uvidíš, čo ti bude, až to vypiješ*

CHYBY V RPG:

• Pochopte, že celý svet sa netočí len okolo vás! Nikto nie je dokonalý, každý má svoje chyby a neduhy, každý z nás sa občas pomýli, či urobí hlúposť a preto je nesprávne, aby ste zo svojej postavy robili niečo viac! V RPG ide o to zahrať svoju postavu čo najreálnejšie, to znamená aj s chybami. Takže nebuďte Mary Sue prípadne Gary Sue!
  • Nepútajte na seba pozornosť za každú cenu. Je hlúpe vojsť do Veľkej siene s plačom a čakať len na to, kedy k vám kto príde a začne sa vypytovať čo sa stalo. Alebo je nesprávne urobiť nejakú bláznivú vec (nabúrať do steny, porezať sa, odpadnúť) len preto, aby si vás niekto všimol! Ak naozaj chcete v pozornosti ostatných, nedosahujte to takýmto spôsobom. Ak budete vtipný, milý, vľúdny a sami sebou budú vás mať ľudia oveľa radšej.

→Nesmiete hrať RPG za inú postavu

Napríklad:

*Alison vošla do Deravého kotlíka a zbadala Davida.* Môžem si prisadnúť? *spýtala sa a keď David kývol hlavou a usmial sa sadla si vedľa neho.*

Správna by mala vyzerať takto:

*Alison vošla do Deravého kotlíka a zbadala Davida* Môžem si prisadnúť? *Spýtala sa.*

*David kývol hlavou a usmial sa.*

Nemôžete vo svojich RPG písať o činnostiach, ktoré majú vykonať iný, pretože ani v reálnom živote nedokážete nikoho ovládať-God moding.

• Text medzi hviezdičkami sú len myšlienky, alebo činnosti postáv. Ani v reálnom živote nemôžete čítať myšlienky a ani vo svete RPG (možno tak vtedy, ak zložíte skúšku z legilimencie, a to by ste musel byť veľmi skúsený čarodejník!) Slovo pre registráciu je drak.

→Rušenie RPG

Nerušte RPG, ktorej sa nezúčastňujete. Nekazte ju hlúpymi poznámkami na adresu postáv alebo pletením sa do deja, ak si to dané postavy neželajú, alebo vás nezavolajú a podobne.

NESPRÁVNA RPG:

David: *Vošiel do zborovne so sklonenou hlavou. Bol smutný, pretože jeho rodičia asi zabudli na jeho narodeniny.*

Alison: Neboj David, určite nezabudli! *povedala Alison chlácholivo a pohladkala ho po ruke.*

Ako mohla Alison vedieť, prečo je David smutný, keď si to len pomyslel?

- ->>>Ďalej

Registrácia - Šikmá ulička - Zoznamy - Prízemie - 1. poschodie - 2. poschodie - Knižnica - 3. poschodie - Rokville - Okolie - Autorský zákon